here

Noc Kultury w Lublinie

Noc Kultury to miejski festiwal, który odbywa się w Lublinie od 2007 roku. Podczas tej jednej nocy możemy spojrzeć na Lublin oczami artystów. Możemy podziwiać niesamowite instalacje i obiekty artystyczne porozrzucane po Starym Mieście. Przystrojony Lublin wygląda jeszcze piękniej niż zwykle. Jest magiczny, zachwycający i wprost wyjęty z instagramowej bajki.

Noc Kultury to nie tylko instalacje, to też koncerty, przedstawienia, warsztaty, eksperymenty, wystawy, spektakle, potańcówki czy inscenizacje. To niby tylko jedna noc, ale dzieje się naprawdę wiele!

W 2019 roku tematem przewodnim było hasło “MiastOpowieść”. Lublin jest opowieścią, którą czytamy od ponad siedmiuset lat.

Co roku inna ulica staje się centrum wydarzeń, w tym roku najwięcej działo się na ulicy Olejnej. To wspaniały zamysł. Dyrektorka festiwalu, Joanna Wawiórka-Kamieniecka mówi, że dzięki takim wydarzeniom miejsca takie miejsca zyskują nowe życie. To prawda! Przykładowo w 2018 roku na nowo odkrywaliśmy ulice Rybną.

2018r. Ulica Rybna i przepiękne instalacje z rybami w roli głównej

Zobaczcie jakie zdjęcia udało mi się zrobić za dnia.

Zacznijmy od Ulicy Olejnej

Nad głowami zawisły wielkie litery-lampiony z trzech alfabetów – łacińskiego, cyrylicy i hebrajskiego. W nocy były podświetlone, wyglądało to naprawdę magicznie!

Kolejna instalacja na Olejnej. Przeczytajcie sobie te wyrażenia. To palindromy. Brzmią tak samo czytane zarówno od lewej jak i od prawej strony. One są w Lublinie od kilku lat, tylko zmieniają swoją lokalizację.

Na Olejnej zawisły również książki!

Skwer przy Królewskiej 17 zamienił się w bajkowy świat z Krainy Oz. Cytaty zmuszały do refleksji. Zwróćcie uwagę jak udekorowano drzwi! Co za genialny pomysł!

Obok Trybunały zawisły kolorowe litery.

Kocham Lublin m.in za te miejskie festiwale. Mamy ich całkiem sporo! Np. w ten czwartek (25.07) zaczyna się Karnawał Sztukmistrzów! Lublin podczas tego wydarzenia zamienia się w arenę nowego cyrku! Do naszego miasta z całego świata zjeżdżają się żonglerzy, akrobaci, czy iluzjoniści. Mówię Wam, BAJKA!

Wydarzenie trwa do niedzieli! Widzimy się?

22 komentarze
  1. Cześć,
    Może to będzie nieortodoksyjny komentarz, ale naprawdę mam nadzieję, że jeszcze za mojego życia wymyślą teleportację, żeby mogła zobaczyć te cudowności! *.*
    Pozdrawiam,
    Kasia

  2. Jakiś czas temu trafiłam na Twoje instagramowe konto i dzięki temu odwiedziłam Lublin. Jestem zachwycona tym pięknym miastem 😍

  3. O nie, nawet nie wiedziałam o tym festiwalu! :O A szkoda, chętnie wzięłabym wolne i się przejechała, bo to wygląda naprawdę cudownie! <3 Też mam nadzieje, że kiedyś wymyślą teleportację, żebym mogła od razu się tam przenieść:D

  4. Ostatnio pierwszy raz w życiu byłem w Lublinie i mega mi się podobało! Widziałem te dekoracje z literkami, ale nie wiedziałem , że to pozostałość po Nocy Kultury. Zapamiętam, żeby za rok się tam wybrać 🙂

Dodaj komentarz

Email nie bedzie widoczny.