here

Co zwiedzić na Thassos

Wybraliśmy się na objazdową wycieczkę po wyspie. Byliśmy ciekawi jej najpiękniejszych zakątków i urokliwych górskich miasteczek. Wyspa ma zaledwie 380 km², a droga wokół niej liczy nieco ponad 100 km, wycieczka była więc przyjemna i nie wymagała od nas godzin spędzonych w autobusie. Do tego mieliśmy świetną przewodniczkę, która przekazywała nam same ciekawostki!

Zaczęliśmy od Limenas – największego miasteczka i stolicy wyspy. Tam podziwialiśmy port (w czasach antycznych był to port wojenny), agorę i antyczny teatr.

agora w limenas

limenas agora

Pozostałości po Agorze

port wojenny w Limenas

Port w Limenas

łódki

port w limenas

port w limenas łódki

Teatr znajduje się na wzgórzu, więc musieliśmy się na nie wdrapać. Kiedyś Grecja otrzymała dotację z Unii Europejskiej na odrestaurowanie go, ale w czasach kryzysu odcięto dopływ gotówki – i teatr jest dziś w opłakanym stanie. Co więcej, w centralnej części teatru stoi dźwig i leży stos porozrzucanych marmurowych kamieni. Wygląda to tak, jakby z dnia na dzień zakończono prace renowacyjne i zapomniano o tym miejscu. Szkoda, bo teatr pamięta antyczne czasy i widział naprawdę wiele. Kiedyś wystawiano tam greckie komedie i tragedie, a potem, kiedy władzę nad Thassos przejęli Rzymianie, odbywały się tam krwawe walki gladiatorów. Teatr mógł pomieścić do 3000 osób!

Ponoć jeszcze niedawno odbywały się tam koncerty i festiwale. Dziś to miejsce jest ogrodzone, zamknięte dla turystów (spokojnie, można przejść pod siatką) i zarośnięte.

teatr limenas

Ze wzgórza, na którym usytuowany jest teatr, idealnie widać panoramę miasta Limenas!

limenas panorama miasta

Kolejny przystanek to urokliwe górskie miasteczko Panagia. Spacerowaliśmy tam wśród śnieżnobiałych domków, podziwialiśmy widoki i piliśmy wodę ze źródełka miłości. Legenda głosi, że jeśli ktoś napije się z niego wody i okręci się trzy razy w prawo, znajdzie miłość i prędko się ożeni / wyjdzie za mąż. Ja na szczęście poszukiwanie miłości mam już za sobą 🙂

domki limenas

zwiedzanie limenas

thassos zwiedzanie limenas

selfie

thassos wycieczka objazdowa

kościół

Miasteczko Aliki zrobiło na mnie największe wrażenie. To tam znajduje się starożytny kamieniołom z którego wydobywano marmur. Śnieżnobiały marmur z Thassos jest słynny na całym świecie. Wiecie, że Biały Dom został częściowo wybudowany właśnie z marmuru z Tasos? To samo Hagia Sophia w Stambule!

kopalnia marmuru aliki

kopalnia marmuru

kopalnia

marmur aliki

Na zdjęciach widzicie pozostałości po marmurowych klifach. Thassos w czasach starożytnych (właśnie dzięki złożom marmuru) było niezwykle bogatą wyspą. Zamieszkiwało ją prawie 100 tys. osób. W porcie wojennym znajdowało się 100 okrętów, a do wyżej wspomnianego teatru sprowadzano dzikie zwierzęta (lwy, tygrysy, słonie). Fakt, że władze mogły sobie pozwolić na ściąganie dzikich zwierząt z odległych zakątków, świadczył o ogromnym bogactwie wyspy. Dziś na wyspie na stałe mieszka zaledwie 13 tys. osób.

W Aliki znajdują się też dwie przepiękne plaże Thasos; ta druga w czasach starożytnych służyła jako port. Widzicie te płyty wyłożone na dnie? Taki był tu zwyczaj, że porty wykładano białymi marmurowymi płytami. Nawet nie potrafię sobie wyobrazić, jak to musiało kiedyś cudnie wyglądać! Dziś znajduje się tam piękna plaża z lazurową wodą i białymi marmurowymi klifami, które zjawiskowo kontrastują z lazurem wody.

aliki plaża thassos

PLAża aliki

Druga plaża, czyli dawny port

plaża aliki thassos

plaże aliki

aliki

Nie mogę nie wspomnieć o pozostałościach po dwóch bazylikach wzniesionych w V w. p.n.e. Częstymi gośćmi byli żeglarze, którzy trudnili się transportowaniem marmuru. Na murach i pojedynczych kamieniach można dojrzeć imiona żeńskie. To stęsknieni żeglarze wyryli w nich imiona swych ukochanych. Niesamowite, że przetrwało to do dziś!

kościół

antycznyy

Ostatnim punktem wycieczki był legendarny klasztor Michała Archanioła. To tam znajduje się gwóźdź, którym przybito rękę Jezusa do krzyża. Zarówno klasztor, jak i sąsiadujące budynki robią ogromne wrażenie. Są położone na wysokim wzgórzu z niesamowitym widokiem na Morze Egejskie.

klasztor michała archanioła

klasztor

klasztorr

klasztor Michała Archanioła Thassos

To idealne miejsce dla tych, którzy potrzebują wyciszenia, bliskiego kontaktu z Bogiem i pięknem natury. Klasztorem opiekują się siostry zakonne. Można wynająć u nich pokój i spędzić tam kilka dni z dala od cywilizacji. Aby wejść do klasztoru, trzeba być należycie ubranym. Kobiety muszą mieć sukienki/spódnice i zakryte ramiona, mężczyźni natomiast – długie spodnie. Jeśli Wasze stylizacje nie spełniają tych kryteriów, przed wejściem na teren klasztorny urocza starcza pani rozdaje ubrania, którymi można się odziać.

michał archanioł klasztor thassos

2 km od naszego hotelu znajduje się Giola, naturalny basen wyżłobiony w skale. Woda jest tam głęboka na 8 m i codziennie podczas przypływu jest „wymieniana”. Woda w tym naturalnym basenie jest cieplejsza niż w morzu, co czyni go idealnym miejscem na kąpiel. Wokół znajdują się śnieżnobiałe marmurowe klify, a całość wygląda jak z pocztówki. Do brzegu co rusz przypływają łódki i motorówki, a po południu przychodzi tam mnóstwo turystów, więc jeśli macie ochotę na odrobinę prywatności, wybierzcie się tu pomiędzy 9 a 10 rano!

giola basen w skale

giola thassos

kąpiel w giola thassos

giola z góry

turyści w giola

giola marmurowe klify

Wciąż dziwi mnie fakt, że Thassos jest tak mało popularnym kierunkiem. Ta wyspa jest śliczna i ma naprawdę wiele do zaoferowania. Piękne plaże, urokliwe górskie miasteczka, otwarci i ciepli ludzie, pyszna kuchnia i te widoki. Coś niesamowitego! Piszecie mi, że brak tłumów to jeden z atutów tej wyspy. Zgadzam się! Jestem jednak przekonana, że w końcu świat ją odkryje. Korzystajmy z tego kameralnego klimatu, póki możemy.

Dziś wypożyczamy samochód i wybieramy się na wycieczkę szlakiem najlepszych i najpiękniejszych plaż na wyspie. Informacji o Thassos w necie jest jak na lekarstwo. Czuję się w obowiązku, by przekazać Wam ten najważniejsze i najciekawsze!

Kolejny wpis z tego miejsca : https://fashionelka.pl/pierwsze-dni-na-thassos/

25 komentarzy
 1. Na Thassos spędziłam najpiękniejsze wakacje mojego życia – podróż poślubną 🙂 Mojemu mężowi zamarzyła się sesja ślubna w tym miejscu, więc poza walizką z ubraniami mieliśmy walizkę ze strojami ślubnymi. O 5 rano pobudka i w sukni ślubnej i garniturze wybraliśmy się na wschód słońca, żeby zrobić sobie zdjęcia z….samowyzwalacza na statywie;p Jakież było nasze zdziwienie, gdy podszedł do nas pewien mężczyzna, który okazał się być bułgarskim fotografem. Zaproponował nam darmową sesje zdjęciową !:D Po powrocie z wakacji przesłał nam wszystkie fotki. Robiąc zdjęcia w Panagia właściciel restauracji postawił nam frappe w zamian za kilka fotek na stronę internetową restauracji. Niesamowite wspomnienia! Zazdroszczę Ci, że tam jesteś 🙂

  1. Uwielbiam ten region w Grecji, że jeszcze nie jest bardzo popularny nie ma na nim dużo ludzi. Mam nadzieję, że tak pozostanie na długo. Wybieramy się z mężem tam w 2019 roku także jeszcze trochę ale wyjazd planujemy w maju na naszą rocznicę ślubu. Mam nadzieję, że będzie równie udany jak ostatni. W ogóle zakochana jestem w Grecji i jak nie wracamy w ten sam region dwa razy to tak tutaj robimy wyjątek. Nie wiem czy wiecie ale trafił po polsku fajny przewodnik do empiku, ostatnio nawet był w promocyjnej cenie 40% off także kto planuje taki wyjazd to jak najbardziej polecam go sobie kupić i niech czeka na cieplejsze dni które mam nadzieję, nadejdą jak najszybciej gdyż nie przepadam za zimą. W sumie to ciekawe jak tam by się wybrać np w grudniu albo marzec kwiecień? Był ktoś z Was może w tych miesiącach.

 2. Niebawem jadę właśnie na Thassos i nie wiedziałam co tam warto zobaczyć. Ja właśnie średnio jeżeli chodzi o wycieczki fakultatywne ale chyba się przekonałam. Jedną z Itaki wezmę bo ciekawe jest, resztę chyba zwiedzimy na własną rękę poruszając się samochodem, skoro wyspa nie jest duża. Mam pytanie czy w Polsce da się kupić przewodnik turystyczny Thassos samego? Nie chodzi mi o ogólne greckich wysp tylko tej jednej konkretnej czy też nie ma co kupować bo na miejscu są ? Mogą oczywiście być te przewodniki turystyczne w języku angielskim.

  1. Trochę podstawowych informacji o tej wyspie. Występuje ona pod kilkoma nazwami jak hasos, Thassos, Tasos i w Polsce mówimy o niej Tazos jest to grecka wyspa na morzu Egejskim. Można się wspiąć na jej najwyższy szczyt Ipsarion który ma około 1202 m.n.p.m. Jest to podobno najbardziej rzyzna wyspa z wszystkich greckich wysp. Jak już tutaj jesteście lub macie kilka dni na zwiedzanie to polecam przygotowanie sobie planu zwiedzania już w domu. Na pewno trzeba się udać do stolicy wyspy Limenas gdzie zachwycicie się przepięknymi uliczkami oraz morską promenadą. Oczywiście warto udać się do barów i restauracji ale to już chyba nie muszę Wam wspominać. Limenaria – jest to największe miasto tejj wyspy gdzie czekają na Was 2 muzea do zwiedzania. Polecam udać się do przepięknego klasztoru na klifach z którego jak jest ładna pogoda rozpościera się przecudowny widok – Klasztor Moni Archangelou czyli klasztor Archanioła Michał.

   Lista miast po polsku z tej wyspy:
   Aliki
   Astris
   Kallirachi
   Kalyves
   Kastro
   Kanira
   Krini
   Limenaria
   Maries
   Panagia
   Potamia
   Potos
   Prinos
   Rachoni
   Skala Kallirachis
   Skala Maries
   Skala Rachinou
   Skala Sotiros
   Sotiris
   Theologos

 3. Na Thassos wracam we wrześniu 2019 (trzeci rok z rzędu), gdy ktoś pyta, dlaczego nie umiem odpowiedzieć, ale nie wyobrażam sobie wypoczynku w innym miejscu

Dodaj komentarz

Email nie bedzie widoczny.