here

Herkulanum i Pompeje – miasta pogrzebane w popiołach

Nasza wycieczka po Zatoce Neapolitańskiej i Zatoce Amalfi wciąż trwa! Dziś chcę napisać Wam o Herkulanum i Pompejach, a dokładniej o pozostałościach po tych starożytnych miastach. Przejeżdżając obok nie mogliśmy nie wstąpić i nie zobaczyć tych słynnych stanowisk archeologicznych.

Herkulanum i Pompeje to miasta, które zostały doszczętnie zniszczone po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku. Zniszczone to mało powiedziane, te miasta zostały dosłownie przykryte błotem wulkanicznym. Szacuje się, że wysokość błota mierzyła nawet 16 metrów!

Nazwę Pompeje każdy z nas słyszał w życiu przynajmniej raz, ale co z Herkulanum? W starożytności Herkulanum było popularnym miastem wypoczynkowym, co więcej,  było ono z Pompejami ściśle związane, stanowiło niejako jego willową dzielnicę, którą zamieszkiwali bogacze.

Herkulanum

Nazwa Herkulanum pochodzi od… Herkulesa! TEGO Herkulesa. To właśnie jemu przypisuje się odkrycie miasta.

herculanum włochy

no

fash

 

huhuhu

widok

Niesamowity jest fakt, że ruiny starożytnego Herkulanum zostały odkryte zupełnie przypadkiem. Trafiono na nie w W 1709 podczas wykopywania studni! Wtedy zaczęto prace wykopaliskowe. Na dzień dzisiejszy odsłonięta jest tylko niewielka część miasta. Dalsze prace wykopaliskowe na większą skalę są utrudnione, a to dlatego, że nad Herkulanum powstały miasta (Resina, Portici)

hh

Na powyższym zdjęciu świetnie to widać. Widzicie linie, która odgradza starożytne Herkulanum od Portici i Resiny?

To co mnie zaszokowało najbardziej to ludzkie szkielety. Jest ich mnóstwo i wyglądają przerażająco. To szkielety spanikowanych ludzi, którzy szukali schronienia we wnękach portowych. Wszyscy zginęli w ogromnym cierpieniu. Szacuje się, że zginęło wtedy ponad 4000 mieszkańców.

DSC_1358

Na samym dole znajdowały się właśnie wnęki portowe.

DSC_1428

Pompeje

To, że dziś możemy oglądać pompejskie budowle, przedmioty oraz ciała ludzi i zwierząt zawdzięczamy pyłowi wulkanicznemu, który zasypał to miasto. Dzięki temu, że popioły pokrywające Pompeje szybko zastygały, zachowały wewnątrz kształt pogrzebanych ciał.

Na miejscu dostępne dla zwiedzających są odlewy zmarłych mieszkańców to kolejna przerażająca rzecz..

Obszar tego stanowiska archeologicznego jest ogromny, bez mapki czy przewodnika ani rusz! Warte zobaczenia są: Bazylika, świątynia Apollina, termy, teatr wielki czy amfiteatr.

Do ważnych o ile nie najważniejszych odkryć zalicza się malowidła ścienne, które zachowały się w dobrym stanie oraz mozaiki.

pompeje

to

IMG_0196

pomm

pompeje 4

ompo

teatr

IMG_0277

amfiteatr

Praktyczne wskazówki

 • Bilet wstępu do każdego z tych miejsc kosztuje 11 euro. Można kupić bilet uprawniający do wejścia do kilku muzeów, wtedy cena jest oczywiście korzystniejsza
 • Do Herkulanum można dostać się autobusem z Neapolu. Wycieczkę można połączyć też z wjazdem na Wezuwiusz.
 • Herkulanum można zwiedzać od godziny 8:30 do 19:30.

Zobacz ten region w moich wpisach:

1) Positano – Raj na ziemi czeka.

2) Ravello – Poznaj cudowne widoki tego miasteczka

3) Sorrento – Urokliwe miasteczko nad zatoką.

4) Neapol – Najlepsza pizza na świecie.

 

[Głosów:1    Średnia:4/5]
13 komentarzy
 1. Eliza, mam pytanie z innej beczki. Wspomniałaś kiedyś o swoich kłopotach zdrowotnych i o dostosowanej do nich diecie-nie jesz laktozy. Tymczasem w relacjach z podróży piszesz o pizzy, holenderskich serach… jak to jest? Czy Twoje problemy zniknęły na dobre? Czy pozwalasz sobie na degustację od czasu do czasu? Bierzesz wtedy jakieś leki? Sama mam trochę problemów z jedzeniem (gluten, laktoza IBS), stąd moja ciekawość.

 2. Elzka! Włochy to po Portugalii moje ulubione państwo. W tamtym roku byłam tam 3 razy, za każdym razem odwiedzając inne miejsce, ale niestete Neapolu nie udało mi się zobaczyć. Dlatego bardzo dziękuję za te posty, bo dzięki nim już mogę sobie powoli porządkować plan kolejnej wizyty.
  Te ludzkie szczątki rzeczywiście są przerażające, ale taka jest już historia tego miejsca.

  Pozdrawiam serdecznie!

 3. eliza, bedziecie na capri? piekna sesje zrob w ogrodach augusta i villi michele – z miasta capri lap autobus do anacapri, z villi michele sa cudne widoki! pieknie jest tez w arco naturale, pieszo z capri ok pol godz. koniecznie wjezdzcie kolejka na monte solaro, wow wow wow widoki! na lazurowa grote nie starczylo czasu :/ super, ze mnie posluchalas i pojechalas do ravello, podobalo Ci sie?:)

 4. Nieee mow 🙁 to koniec Waszej amalfitanckiej przygosy juz? myslalam, ze teraz wlasnie na capri poplyniecie, to kiedy wracacie?

Leave a Reply

Your email address will not be published.